A rendelet megváltoztatásáról jelenleg konzultáció folyik a Balaton Fejlesztési Tanáccsal! Nyít levél ITT
2012 januárjától új HAJÓZÁSI SZABÁLYZAT a 57/2011. (XI. 22.) NFM rendelet a vízikölekedéről érvényes, a korábbi 2003-as rendelet vízi sporteszközökre vonatkozó pontjai változatlanok maradtak. Így ezen Weblap célja is.
Ezen Weblap célja a jelenleg érvényes 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet mellékletének (HAJÓZÁSI SZABÁLYZAT) II.RÉSZ 4.13 cikk - A vízi sporteszköz használatára vonatkozó korlátozások 1. bekezdés e) és f) pontja valamint a 9.12 cikk - Vízi járművek közlekedése 1. 2. 3. bekezdéseinek eltörlésének/megváltoztatásának kieszközlése.
Így biztosítva, hogy a jövőben saját felelősségre MINDEN evezős és vitorlás sporteszközzel közlekedő bármely időben a Balaton egész területén az 1500 méteres partsávon kívül is szabadon használhassa.
A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis 20000Ft-ig terjedő büntetési tételig büntethető szabálysértési eljárást von maga után, ha valaki az 1500 m-es sávon kívűl vagy a viharjelzés esetén evez.
Ezen rendelet megváltoztatása érdekében, aláírás gyűjtésbe kezdtünk.
Aki szintén úgy gondolja, hogy a rendelet ezen pontjai elfogadhatatlan mértékben és indokolatlanul korlátozzák a szabadidős tevékenységét (evezés/vitorlázás) a Balatonon az kérjük töltse ki és írja alá az aláírási nyomtatványunkat és köldje el a megadott címre.
Miért szeretnénk evezni az egész Balatonon és bármikor?
- Hát először is Miért ne? Ha belegondolunk semmi nem szól ellene, valaki mégis úgy gondolta,
hogy meg kellene tiltani!?
És a rendszerváltás előtti BM-es rendeletet egyszerüen tovább alkalmazták. - E tevékenység senkit sem veszélyeztet vagy akadályoz. Még
magát az evezőt sem (amihez joga van).
(Sokkal veszélyesebb maga az autozás a Balatonhoz!)
30 perc alatt a Balaton bármely pontjáról a partra lehet evezni.
A viharfelhő képződést figyelemmel lehet kísérni,
nagyon erős szél (8 beaufortnál erősebb) pedig csak ritkán fordul elő.
Ha valaki a saját kajakját, kenuját vagy csónakját mégis elveszíti a megfelelő vízhatlan ruházat, úszómellény és extra esetben "sprayhood" megfelelő védelmet biztosít még vihar esetén is a vízben.
Egy kajakkal azonban borulás esetén egyszerüen vissza lehet fordulni és tovább evezni. A tengeri kajakokat gyakorlatilag erre tervezték, és szinte minden időjárás esetén használható a tengereken és az óceánokon. Ezért is elfogadhatatlan a viharjelzések idején történő tiltás. Part felé irányuló szél még a kezdő kajakosokra sem jelent nagyobb veszélyt. - A rendelet megtiltja, hogy a Balatonon átevezést (Badacsony-Fonyód 30 perc evezés vagy 90 perc autózás). Ílyen korlátozás európa más országaiban nincsen (Nagy-Britanniában, Németországban, Finnországban, Svédországban is nyugodtan lehet kajakozni a tengeren és az óceánon. 20-50 kilométerre lévő szigetekre átevezni szinte tömegsport)
- Jelenleg külömböző szabály érvényes a "vitorlás" és az evezős sport
eszközökre, az előbbiekre a szél sebessége viszonylatában van
szabályozás míg az utóbbiak esetén a viharjelzés alapján.
Ez vajon miért? - A jelenlegi gyakorlat szerint ha "krokodil" alakú kajakkal evez valaki akkor a rendőrség nem zaklatja, mert azt fűrdőzőnek tekinti?, ha viszont rendes tengeri kajakkal és úszómellényt viselve evez akkor már igen?
- A rendelet gyakorlatilag nem enged közlekedni evezős sporteszközzel azonban a
mégis hajózási szabályzat vonatkozik rá.
A közúton a biciklisekre is vonatkozik a KRESZ viszont ők nincsenek eltiltva a közlekedéstől.
Erős szélben is lehet autót vezetni pedig az nem csak a vezetőre nézve veszélyes hanem más "nem közlekedőkre" is. Viszont az erős szélben evező senkit sem veszélyeztet! - A regisztrációra sincsen lehetőség, hogy úgy mint hajót vezetői engedéllyel már rendesen lehessen használni.
Miért csak most?
Talán eddig másnak nem tűnt fel?
Eddig mindenki szépen befizette a büntetést?
Én is egy ideig "együtt éltem ezzel az állapottal"
Az utóbbi 2 évben azonban a nyári hónapokban fokozott rendőri jelenlét miatt szinte lehetetlen kajakozni. A rendelet miatt például előfordul, hogy a rendőrség HELIKOPTERE meglehetősen veszélyes manőverrel alacsony magasságba ereszkedéssel zavarja ki a kajakosokat!
Vagy nem lehet olyan távolságra sem bemenni ahol még fürdőzők ÁLLNAK a vízben.
Nekem az utólsó "lökést" végül a helikopteres támadás adta meg. Ezt már szinte morbid túlzásnak érzem.
Mint adófizető, a jövedelmem nagyobbik részét az állam a saját fenntartására veszi el, és ezt úgy használja fel, hogy engemet üldöz helikopterrel. (És így a KISEBB bűnesetekre már nem marad forrása.)